Praxe studentů, kteří nastoupili do studia před AR 2019/2020

Pro studenty bakalářského studijního oboru Zdravotně-sociální pracovník, kteří nastoupili do studia před AR 2019/2020, platí „starý systém praxí“. To se týká zejména úkolů, které studenti na praxích plní a dokumentů, které přitom využívají.

Povinné úkoly

Studenti i nadále plní následující dané cíle učení dle Průvodce odborným praktickým vzděláváním (viz níže). Kromě povinných úkolů studenti plní i vlastní individuální cíl a volitelné úkoly.

Rozsah a zaměření odborných praxí, dané cíle učení

Přiložená tabulka obsahuje rozpis jednotlivých praxí, včetně jejich rozsahu a zaměření. Součástí dokumentu jsou také povinné úkoly (dané cíle učení), které studenti plní dle Průvodce odborným praktickým vzděláváním pro studující.

Průvodce odborným praktickým vzděláváním

Jedná se o stěžejní dokument, který provází studenty celým odborným praktickým vzděláváním. Studenti jsou povinni se s Průvodcem seznámit samostatně, před výkonem odborné praxe.

Průvodní dopis

Jedná se o oficiální dokument FSS OU, který je možné využít v rámci prvního kontaktu organizace sociální práce s prosbou o umožnění odborné praxe.

Smlouvy o zajištění odborné praxe, dodatky k rámcovým smlouvám a souhlasy s umožením odborné praxe

Jakmile si student domluví se zástupcem organizace odbornou praxi, je povinnen uzavřít smlouvu. Smlouva musí být provedena ve třech vyhotoveních (na všech musí být uvedeny originální podpisy). Jakmile student a zástupce organizace smlouvu podepíší, student ji odevzdá administrátorce odborného praktického vzdělávání. Ta zajistí podpis zástupce FSS OU. Lhůta pro vyřízení je zpravidla 10 pracovních dní. Bez podpisu smlouvy ze strany FSS OU nemůže student na odbornou praxi nastoupit. Je proto nutné s touto lhůtou počítat a smlouvu zařídit s dostatečným časovým předstihem.

S některými organizacemi má FSS OU uzavřenou rámcovou smlouvu o umožnění výkonu odborné praxe. S těmito organizacemi se před nástupem na odbornou praxi neuzavírá Smlouva o zajištění odborné praxe, ale Dodatek k rámcové smlouvě, případně Souhlas s umožněním odborné praxe. Platí pro ně stejné podmínky, jako pro uzavření Smlouvy (počet vyhotovení, lhůta, nemožnost nastoupit na praxi bez podpisů). Dodatek student uzavírá vždy s mentorem. V případě souhlasů existují specifika. Výčet organizací naleznete v Seznamu organizací s rámcovými smlouvami o umožnění výkonu odborné praxe.

Specifické podmínky má FSS OU smluvené s některými Ostravskými nemocnicemi. Při plánování praxe v některé z těchto nemocnic, je nutné věnovat pozornost následujícím informacím.

Činnosti zdravotně-sociálního pracovníka

V rámci praxí ve zdravotnictví plní studenti také tzv. činnosti zdravotně-sociálního pracovníka. Během studia je student povinen splnit všechny činnosti ZSP, které jsou v dokumentu uvedeny. Doklady o plnění těchto činností jsou povinnou součástí portfolia, jež student odevzdává v závěru studia.

Plán učení

Slouží k naplánování činností, jež bude student realizovat v průběhu odborné praxe. Před nástupem na praxi student samostatně definuje svá očekávání o náplni a průběhu odborné praxe. Nejpozději do třetího dne praxe si student stanoví individuální cíl, který vychází z jeho očekávání od odborné praxe. Má být zaměřen na získání nebo rozvoj konkrétní schopnosti nebo dovednosti. Zároveň student naplánuje činnosti, které povedou k jeho naplnění a k naplnění daných cílů učení.

Potvrzení o absolvování odborné praxe se zpětnou vazbou mentora

Po absolvování odborné praxe student provede její elektronické hodnocení. Po vyplnění si vygeneruje a vytiskne formulář Potvrzení o absolvování odborné praxe, který si nechá potvrdit zástupcem organizace. Součástí formuláře je prostor pro zhodnocení práce studenta a pro doporučení. Tuto zpětnou vazbu vyplňuje mentor.

Přehled absolvovaných praxí za dobu studia

Na konci studia student odevzdává vypracovanou tabulku s přehledem všech praxí, které v rámci studia absolvoval. Přehled praxí je nezbytnou součástí portfolia, které student odevzdává po poslední odborné praxi a jehož odevzdání je podmínkou pro připuštění ke Státní závěrečné zkoušce.

Přehled plnění činností zdravotně-sociálního pracovníka

V průběhu odborných praxí plní student, jako součást povinných úkolů, tzv. činnosti zdravotně-sociálního pracovníka. Přehled plnění těchto činností je povinnou součástí portfolia.

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 10. 2020