Rozdělení Odborných praxí a Kazuistických seminářů podle semestrů

V průběhu celého studia student vykoná celkem jedenáct odborných praxí, které lze realizovat jak v České republice, tak i v zahraničí.

Na jednom pracovišti lze praxi absolvovat pouze jednou. V případě, že má daná organizace více oddělení (např. nemocnice, úřady), nebo více služeb zaměřených na různé cílové skupiny, případně na různé formy poskytování sociálních služeb (terénní, ambulantní, pobytové), je za jedno pracoviště považováno dané oddělení nebo služba.

Formy odborné praxe

Odborná praxe má dvě základní formy, průběžnousouvislou.

Průběžná praxe
V zimním i letním semestru je realizována v rozsahu 8 vyučovacích hodin týdně od prvního do dvanáctého týdne semestru.
K realizaci jsou studentům ve vyučovacím týdnu vyčleněny pátky. Po dohodě s mentorem student může vykonávat praxi i v jiné dny, včetně víkendů. Výkon odborné praxe však nesmí zasahovat do rozvrhu jiných předmětů.
V rámci jednoho týdne si student může rozvolnit požadovaný počet hodin praxe do dvou dní (po dohodě s mentorem).
Příklad: 4 vyučovací hodiny v pondělí a 4 vyučovací hodiny v pátek.

Souvislá praxe
V zimním semestru je realizována v celkovém rozsahu 80 vyučovacích hodin v průběhu deseti kalendářních dnů.
V letním semestru je realizována v celkovém rozsahu 120 vyučovacích hodin v průběhu patnácti kalendářních dnů.
Obvykle je realizována po uplynutí dvanácti výukových týdnů, tedy v posledních dvou týdnech semestru, případně v průběhu zkouškového období.

Nahrazování hodin

Připadne-li na pátek, který má student vyčleněn k realizaci průběžné praxe, nebo na některý den souvislé praxe státní svátek, student nemá povinnost si jej nahrazovat. Vznikne-li studentovi absence z důvodu nemoci, má povinnost si praxi nahradit.

Rozdělení a zaměření odborných praxí podle semestrů

Odborná praxe může probíhat individuálně (student ji realizuje samostatně), nebo skupinově (za účasti dalších studentů). Do skupinových praxí spadají exkurze, které studenti společně realizují v zimním semestru prvního ročníku. Veškeré ostatní praxe již mají podobu individuální.

Při výběru místa výkonu odborné praxe by se student měl vždy řídit předepsaným zaměřením dané odborné praxe.

RočníkSemestrNázev předmětuZkratka předmětuZaměření odborné praxe
I.ZSPrůběžná praxe 1KAS/BZPP1Exkurze v organizacích sociálních a zdravotních služeb
Souvislá praxe 1KAS/BZSP1Volitelné organizace s výkonem sociální / zdravotně-sociální práce
LSPrůběžná praxe 2KAS/BZPP2Volitelné organizace sociálních služeb – cílová skupina dospělých
Souvislá praxe 2KAS/BZSP2Volitelné organizace s výkonem sociální / zdravotně-sociální práce
II.ZSPrůběžná praxe 3KAS/BZPP3Volitelné organizace sociálních služeb – cílová skupina seniorů, osob se zdravotním a duševním postižením
Souvislá praxe 3KAS/BZSP3Volitelné organizace zdravotních služeb
LS Průběžná praxe 4KAS/BZPP4Volitelné úřady
Souvislá praxe 4KAS/BZSP4Volitelné organizace zdravotních služeb – ošetřovatelská praxe
III.ZSPrůběžná praxe 5KAS/BZPP5Volitelné organizace sociálních služeb – cílová skupina dětí a mladistvých
Souvislá praxe 5KAS/BZSP5Volitelné organizace zdravotních služeb
LSPrůběžná praxe 6KAS/BZPP6Volitelné organizace s výkonem sociální / zdravotně-sociální práce

Rozdělení a zaměření Kazuistických seminářů podle semestrů

Kazuistický seminář je povinný předmět, který se váže na odborné praxe. Probíhá v malé studijní skupině, která poskytuje prostor pro sdílení a spolupráci.

Kazuistický seminář probíhá paralelně s průběžnou odbornou praxí a vede ho zpravidla zkušený sociální pracovník z praxe.

V jednotlivých semestrech jsou kazuistické semináře rozděleny následovně:

RočníkSemestrNázev předmětuZkratka předmětuZaměření semináře k odborné praxi
I.LSKazuistický seminář 1KAS/BZKA1Reflexe Souvislé praxe 1 a Průběžné praxe 2
II.ZSKazuistický seminář 2KAS/BZKA2Reflexe Souvislé praxe 2 a Průběžné praxe 3
LSKazuistický seminář 3KAS/BZKA3Reflexe Souvislé praxe 3 a Průběžné praxe 4
III.ZSKazuistický seminář 4KAS/BZKA4Reflexe Souvislé praxe 4 a Průběžné praxe 5

Podrobné informace k organizaci praxí v rámci celého studia jsou uvedeny v dokumentu Praxe krok za krokem: Průvodce odborným praktickým vzděláváním ve zdravotně-sociální péči.

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 10. 2020