Rozdělení odborných praxí a seminářů k odborným praxím, jejich zaměření podle semestrů

Studenti a studentky bakalářského studijního programu Sociální práce realizují dohromady šest odborných praxí. Praxi lze na jednom pracovišti absolvovat pouze jednou. V případě, že má daná organizace více oddělení (např. nemocnice, úřady), nebo více služeb zaměřených na různé cílové skupiny, případně na různé formy poskytování sociálních služeb (terénní, ambulantní, pobytové), je za jedno pracoviště považováno dané oddělení nebo služba. Studenti a studentky kombinovaného studia mohou využít možnost absolvovat jednu praxi (za celou dobu studia) na svém pracovišti (za podmínky přítomnosti sociálního pracovníka).

Formy odborné praxe

Odborná praxe má dvě základní formy, průběžnousouvislou.

Průběžná praxe
Realizována v rozsahu 8 vyučovacích hodin za každý výukový týden semestru. V celkovém rozsahu 104 vyučovacích hodin.
Lze vykonat v rozmezí minimálně 12 a maximálně 15 po sobě jdoucích kalendářních týdnů.
K realizaci jsou studentům prezenční formy studia ve vyučovacím týdnu vyčleněny pátky. Po dohodě s mentorem student může vykonávat praxi i v jiné dny, včetně víkendů. Výkon odborné praxe však nesmí zasahovat do rozvrhu jiných předmětů.
V rámci jednoho týdne si student může rozvolnit požadovaný počet hodin praxe do dvou dní (po dohodě s mentorem).
Příklad: 4 vyučovací hodiny v pondělí a 4 vyučovací hodiny v pátek, což studentovi umožní účastnit se rozličných aktivit na pracovišti.

Souvislá praxe
Realizována v celkovém rozsahu 80 vyučovacích hodin v průběhu 10 kalendářních dnů.
Lze vykonat v maximálním rozmezí 3 po sobě jdoucích týdnů u prezenční formy studia a 8 po sobě jdoucích týdnů u kombinované formy studia.
Obvykle je realizována po uplynutí 13 výukových týdnů, tedy v průběhu zkouškového období. Tato doba realizace však není podmínkou.

Nahrazování hodin

Připadne-li na pátek, který má student vyčleněn k realizaci průběžné praxe, nebo na některý den souvislé praxe státní svátek, student nemá povinnost si jej nahrazovat. Vznikne-li studentovi absence z důvodu nemoci, má povinnost si praxi nahradit.

Zaměření odborných praxí podle semestrů

Odborná praxe může probíhat individuálně (student ji realizuje samostatně), nebo skupinově (za účasti dalších studentů). Místa výkonu praxe lze dělit na určená (stanovená fakultou) a volitelná (dle preferencí studenta). Student je může navštívit prostřednictvím jednorázových exkurzí nebo v nich absolvovat souvislou či průběžnou praxi.

V jednotlivých semestrech jsou odborné praxe rozděleny následovně:

BAKALÁŘSKÉ STUDIUM
Ročník  Semestr  Forma odborné praxe Název předmětu Zkratka předmětu1 Zaměření odborné praxe
I.LSprůběžnáOdborná praxe 1KAM/BPOP1
KAM/BKOP1
Exkurze v organizacích sociální práce
LSsouvisláOdborná praxe 2KAM/BPOP2
KAM/BKOP2
Individuální praxe ve volitelných organizacích sociální práce
II.ZSprůběžnáOdborná praxe 3KAM/BPOP3
KAM/BKOP3
LSprůběžnáOdborná praxe 4KAM/BPOP4
KAM/BKOP4
LSsouvisláOdborná praxe 5KAM/BPOP5
KAM/BKOP5
III.ZSprůběžnáOdborná praxe 6KAM/BPOP6
KAM/BKOP6
Individuální praxe u orgánů sociálně-právní ochrany dětí

1 První řádek je platný pro prezenční formu studia, druhý řádek pro kombinovanou formu studia.

V letním semestru prvního ročníku student realizuje praxi formou exkurzí do vybraných organizací, v nichž je vykonávána sociální práce s různými cílovými skupinami. Student prezenčního studia realizuje skupinovou exkurzi v několika určených organizacích. Exkurze domlouvá administrátor odborného praktického vzdělávání. Student kombinovaného studia realizuje exkurzi v pěti volitelných organizacích, které vyhledává, kontaktuje a navštěvuje individuálně.

Souvislou praxi v letním semestru prvního ročníku a všechny praxe druhého ročníku student vykonává ve volitelných organizacích sociální práce, v nichž existuje pracovní poměr sociálního pracovníka. Praxi si student domlouvá samosatně.

V zimním semestru třetího ročníku je praxe určená u orgánů sociálně-právní ochrany dětí (obecní úřady, krajské úřady, neziskové organizace pověřené výkonem sociálně-právní ochrany dětí aj.).

Zaměření seminářů k odborným praxím podle semestrů

Seminář k odborné praxi je povinný předmět, který se váže na odborné praxe. Probíhá v malé studijní skupině, která poskytuje prostor pro sdílení a spolupráci. Seminář k odborné praxi probíhá paralelně s průběžnou odbornou praxí a vede ho zpravidla zkušený sociální pracovník z praxe. Student na seminářích sdílí, co na praxi prožil, co si z tohoto prožitku odnáší a propojuje praktickou zkušenost s teorií.

V jednotlivých semestrech jsou semináře k odborným praxím rozděleny následovně:

BAKALÁŘSKÉ STUDIUM
Ročník  Semestr  Název předmětu Zkratka předmětu2 Zaměření semináře k odborné praxi
I.LSSeminář k odborné praxi 1KAM/BPSE1
KAM/BKSE1
Reflexe Odborné praxe 1 (exkurze)
II.ZSSeminář k odborné praxi 3KAM/BPSE3
KAM/BKSE3
Reflexe souvislé Odborné praxe 2 a průběžné Odborné praxe 3
Přípravný modul k projektové výuce u prezenční formy studia
LSSeminář k odborné praxi 4KAM/BPSE4
KAM/BKSE4
Reflexe průběžné Odborné praxe 4
III.ZSSeminář k odborné praxi 5KAM/BPSE6
KAM/BKSE6
Reflexe souvislé Odborné praxe 5 a průběžné Odborné praxe 6

2 První řádek je platný pro prezenční formu studia, druhý řádek pro kombinovanou formu studia.

Podrobné informace k organizaci praxí v rámci celého studia jsou uvedeny v dokumentu Praxe krok za krokem: Průvodce odborným praktickým vzděláváním v sociální práci.

Zveřejněno / aktualizováno: 07. 03. 2023