Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Horizont

S kým pracujeme?

logo Kluby jsou určeny pro děti a mládež ve věku od 6-19 let především ze Slezské Ostravy a nejbližšího okolí, kteří hledají pomoc v obtížných životních situacích, nebo by se v budoucnu mohli do takové situace dostat, a kteří z důvodu své sociální situace mají ztížený přístup ke vhodným volnočasovým aktivitám přiměřeným svému věku.

Kdo jsme?

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Horizont.

Kontakt:

Diecézní charita ostravsko-opavská
Středisko sociální aktivizace Horizont
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Horizont
Holvekova 204/44, 718 00 Ostrava Kunčičky
email: nzdm.horizont@dchoo.charita.cz,
telefon: 733621638, 603555773
web: https://ssi.charita.cz/nizkoprahova-zarizeni/nizkoprahove-zarizeni-klubik-horizont/

Co nabízíme klientům?

Chceme pro děti a mládež, které žijí v málo podnětném sociálním prostředí, vytvořit bezpečný prostor, ve kterém jim můžeme být nablízku v obtížných životních situacích, podporovat je při jejich zvládání a motivovat je k jejich aktivnímu řešení. To vše za pomoci poradenství, preventivních, vzdělávacích i zábavných aktivit šitých klientům na míru.

Náš typický den práci (zaměřený na sociálního pracovníka pracujícího v přímém kontaktu s klienty):

Pracovník si před otevřením klubu připravuje aktivitu na aktuální téma, které vzešlo z předchozích diskuzí s klienty, zapisuje záznamy z předchozího dne, kontroluje si individuální plány klientů, podílí se na metodice o poskytování sociální služby, účastní se intervizí týmu a porad pracovníků střediska apod.

Klub otevíráme v 13:30, kdy přivítáme první klienty a nabídneme jim program, který je pro daný den připravený. Klienti si vyberou aktivitu z aktuálního programu nebo se mohou věnovat aktivitám, které jsou ve stálé nabídce. Mladší klienti od 6 do 12 let často přicházejí s žádostí o pomoc při přípravě do školy nebo se  svěřují pracovníkům v důvěrném rozhovoru s tím, co je trápí. Mladší klienti jsou v klubu do 15:30hod.

Od 15:30 do 16:00 probíhají individuální konzultace, které pracovník využívá k řešení konkrétní zakázky klienta popř. k individuálnímu plánování.

Pro starší klienty od 13 do 18 let se klub otevírá v 16:00. Se staršími klienty vedeme diskuze na aktuální témata jako je drogová problematika a jiné návykové látky, láska, sex, nebezpečí internetu apod. Na tyto témata navazují připravované preventivní aktivity. Jejich cílem je klientům problematiku podat tak, aby pochopili její negativní i případné pozitivní stránky a sami se rozhodli, jak se k ní postaví. Klub zavírá v 18hod, kdy pracovníci prostor douklidí a po kontrole všech částí zařízení jej zamknou.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Horizont

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 10. 2020