Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Zdravotně-sociální péče a rehabilitace
Studijní program v kostce
Interdisciplinarita je náročnou výzvou. Mezioborové propojení znalostí a dovedností vytváří příležitosti pro kreativní řešení složitých problémů. Studijní program Zdravotně-sociální péče a rehabilitace reaguje na rozmanité životní situace člověka a jeho blízkých ovlivněné závažnými změnami zdravotního stavu. K řešení soukolí překážek, s nimiž se setkávají, je optika jednoho oboru většinou krátká. Dovednost nahlížet na situace a překážky spojené se zdravím, nemocí či zdravotním postižením a možnosti jejich řešení z různých perspektiv předpokládá schopnost opustit pohodlné rámce, zajeté stereotypy a izolovaná řešení a odvahu vydat se na obtížnou cestu integrovaného přístupu.
Studijní program nabízí znalosti a dovednosti koncipovat, analyzovat, plánovat, realizovat, koordinovat, řídit a hodnotit mezioborové intervence zejména v oblasti koordinované rehabilitace a dlouhodobé péče. Tyto znalosti a dovednosti vycházejí z principů integrované zdravotně-sociální práce. Studijní program poskytuje odbornou způsobilost k širokému uplatnění tam, kde je potřeba vytvářet a realizovat komplexní opatření v kontextu zdraví, nemoci či zdravotního postižení v mikro-mezo-makro úrovni společenské praxe.
Zdravotně-sociální péče a rehabilitace
Mezioborové propojení znalostí a dovedností vytváří příležitosti pro kreativní řešení složitých problémů a životní situace člověka a jeho blízkých ovlivněné závažnými změnami zdravotního stavu. Studijní program Zdravotně-sociální péče a rehabilitace vám představí jeho garantka Lenka Krhutová.
Co od vás očekáváme?
Očekáváme základní znalosti v oblasti zdraví a nemoci v úrovni bakalářského stupně nelékařských zdravotnických oborů nebo sociální práce nebo speciální pedagogiky.
Studijní program je vhodný především pro ty, kdo jsou otevřeni změnám v myšlení i jednání, respektují rozmanitost, zajímají je pohledy odjinud a mají zájem pracovat na rozvoji své osobnosti.
Co se naučíte?
Naučíte se především
- pojmenovat a objasnit principy integrované zdravotně-sociální práce
- porozumět komplexitě životní situace člověka se závažnou změnou zdravotního stavu v interakci s jeho prostředím
- navrhovat, realizovat a vyhodnocovat intervence k řešení situací spojených se závažným zdravotním stavem v mikro-mezo-makro úrovni praxe
- vyjednávat postupy pro prevenci sociálního vyloučení lidí s dlouhodobě či trvale závažným zdravotním stavem
- podporovat rozvoj neformální péče
- koordinovat poskytování integrované péče nebo návazných služeb; hodnotit účinnost a efektivitu užitých postupů
- jasně se vyjadřovat pomocí vědecké terminologie a dosáhnout významného porozumění v oblasti výzkumu na pomezí zdravotně-sociální práce
Kde a jak se uplatníte?
Tento inovativní akreditovaný studijní program prozatím nemá v ČR legislativní ukotvení, i přesto se uplatníte zejména v institucích, které koordinují mezioborovou podporu a pomoc lidem s dlouhodobě či trvale závažným zdravotním stavem a/nebo jejich neformálním pečujícím. Jde o instituce veřejné správy, neziskové subjekty, případně i privátní zařízení zřizující či poskytující zdravotně-sociální a další návazné služby. Z oborového hlediska se jedná zejména o zdravotnická zařízení (rehabilitační centra, léčebné ústavy, léčebny dlouhodobě nemocných), zařízení sociálních služeb (střediska rané péče, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, centra sociálně-rehabilitačních služeb ad.), služby zaměstnanosti (úřady práce, centra podporovaného zaměstnávání), komunitní služby (úřady územních samospráv, komunitní centra) ad.
Specifika kombinované/distanční formy studia
Kombinované studium klade důraz především na samostudium. Slučuje prvky prezenčního a distančního (dálkového) studia, skládá se z kontaktní přímé vý
uky, samostudia, individuálních či skupinových konzultací s vyučujícími a ze samostatné individuální či skupinové práce studujících. Obsah prezenční a kombinované formy studia je totožný, stejně tak nároky na výstupní znalosti a dovednosti studujících.Přímá výuka je omezena na několik setkání za semestr – tyto výukové dny nazýváme „tutoriály“, mají formu převážně blokové výuky. Tutoriály nejsou běžnou přednáškou, zahrnují také konzultace, diskuse k problémovým aspektům výuky, procvičení nastudované látky, dále slouží k rozboru hodnocení samostatných prací a k průběžné kontrole studia. Tutoriály v tomto studijním programu probíhají jako dvoudenní – zpravidla v pátky a soboty. Počet tutoriálů za semestr se liší podle studovaného ročníku, v průměru se jedná o 4 až 5 dvoudenních tutoriálů za semestr. Výuka je realizována v dopoledních i odpoledních hodinách. Studující jsou o termínech tutoriálů informováni před každým semestrem neprodleně po finálním sestavení rozvrhů – na zimní semestr, který začíná zpravidla poslední týden v září jsou finální rozvrhy k dispozici zpravidla koncem srpna, na letní semestr, který začíná zpravidla druhý týden v únoru zpravidla koncem ledna. Výuka probíhá na dvou budovách – v centru Ostravy na Českobratrské 16 (Fakulta sociálních studií OU) a v Ostravě-Vítkovicích na ul. Syllabova 19 (Lékařské fakulta OU). Rozsah povinné účasti na jednotlivých tutoriálech vyplývá z popisu předmětu (tzv. sylabus předmětu).
Samostudium je v každém předmětu studijního programu Zdravotně-sociální péče a rehabilitace podpořeno e-learningovým kurzem v informačním systému MOODLE. E-kurz kromě studijních materiálů obsahuje zpravidla i různá interaktivní cvičení a aktivity nebo testy ověřující nabyté znalost/dovednosti. MOODLE lze rovněž využít pro komunikaci mezi spolustudujícími i pro kontaktování vyučujících.
Pro komunikaci s vyučujícími jsou prioritní pravidelné (předem vypsané) či individuálně dohodnuté konzultační hodiny. Konzultovat lze osobně, telefonicky, e-mailem i virtuálně. Pro dálkovou komunikaci mezi studujícími navzájem i mezi studujícími a vyučujícími využíváme prioritně platformu MS Teams, případně jinou dle dohody.
Povinnou součástí studia je odborná praxe v rozsahu 160 výukových s požadavkem 100% účasti. Praxe je realizována v zařízeních terénních a pobytových sociálních služeb, ve zdravotnických a školských zařízeních a v institucích veřejné správy. Po dohodě lze za stanovených podmínek uznat i část předchozí profesní (nikoli studijní) praxe.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
Způsobilost k odbornému výkonu nelékařského zdravotnického povolání dle zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, v platném znění a současně absolutorium minimálně bakalářského studijního programu
nebo
způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a současně absolutorium minimálně bakalářského studijního programu
nebo
způsobilost k výkonu povolání speciálního pedagoga dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících.
Pro uchazeče/uchazečky o studium ze zahraničí absolutorium ekvivalentního typu a stupně vzdělání.
Uchazeč/ka úspěšně vykonal/a přijímací zkoušku a umístil/a se do stanoveného limitu počtu přijímaných studentů podle pořadí od nejlepších výsledků přijímací zkoušky sestupně.
Písemný znalostní test realizovaný na PC:
Písemný test k prověření znalostí ze základů anatomie a fyziologie člověka a ze základů sociální práce.
Uchazeč/ka může získat maximálně 60 bodů. Hranice pro „vyhověl/a–nevyhověl/a u přijímací zkoušky“ je stanovena na 20 bodů.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška nemůže být prominuta.
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Pro přípravu k přijímací zkoušce doporučujeme vycházet zejména z následující literatury:
- Merkunová Alena a Miroslav Orel. Anatomie a fyziologie člověka pro humanitní obory. Praha: Grada,2008.
- Matoušek, Oldřich a kol. Sociální práce v praxi. Praha: Portál, 2010.
- Mahrová, Gabriela a kol. Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním. Praha: Grada, 2008.
Vzor přijímací zkoušky
- Vzorový test 0,26 MB
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
Uchazeči navazujícího magisterského studijního programu Zdravotně-sociální péče a rehabilitace dokládají nejpozději do data stanoveného harmonogramem přijímacího řízení následující přílohy:
- Diplom a Diploma Supplement (úředně ověřené kopie) minimálně bakalářského studijního programu a úředně ověřenou kopii dokladu o získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání v souladu se zákonem o nelékařských zdravotnických povoláních č. 96/ Sb.;
nebo - Diplom a Diploma Supplement (úředně ověřené kopie) minimálně bakalářského studijního programu a úředně ověřenou kopii dokladu o získání způsobilosti k výkonu povolání sociálního pracovníka v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (neplatí pro způsobilost získanou absolvováním studijních programů uvedených v § 110, odst. 4, písm. b) a odst. 5).
nebo - Diplom a Diploma Supplement (úředně ověřené kopie) minimálně bakalářského studijního programu Speciální pedagogika v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, v platném znění..
Zahraniční uchazeči/uchazečky dokládají úředně ověřené kopie Diplomu a Diploma Supplement nebo, v případě, že vysoká škola nevydává doklad Diploma Supplement, úředně ověřenou kopii dokladu vysoké školy se seznamem všech absolvovaných předmětů v příslušném studijním oboru. K těmto ověřeným kopiím musí uchazeč zpravidla1 doložit také nostrifikační doložku nebo osvědčení o rovnocennosti zahraničního vzdělání.
V případě, že uchazeč/ka koná Státní zkoušku v akademickém roce 2023/2024, dokládá u přijímací zkoušky potvrzení o studiu konkrétního programu a výpis absolvovaných (resp. v posledním semestru zapsaných) předmětů, Diplom a Diploma Supplement (úředně ověřené kopie) pak dokládá v případě, že
- byl/a navržen/a k přijetí, a to zpravidla v den určený pro převzetí rozhodnutí a zápis do prvního roku studia – tento termín je považován pro doložení příslušného dokladu považován za nejzazší;
- podal/a odvolání, přičemž požadovaný doklad o vzdělání musí být přílohou tohoto jeho odvolání.
Bez těchto dokladů nebude uchazeč přijat ke studiu a výsledky přijímacího řízení pozbydou platnosti.
Žádné součásti přihlášky včetně příloh se uchazečům nevrací.
Adresa pro zasílání příloh:
Ostravská univerzita
Fakulta sociálních studií – studijní oddělení
Dvořákova 7
701 03 Ostrava
1 Pokud uchazeč předchozí vzdělání získal na území státu, s nímž má Česká republika uzavřenu smlouvu o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladu o vzdělání, pak se na něj povinnost doložit nostrifikační doložku nebo osvědčení o rovnocennosti zahraničního vzdělání nevztahuje.
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce doc. Mgr. Lenka Krhutová, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak.
Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
e-mail: ,
telefon: +420 553 46 1234,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem příslušné studijní oddělení.