Ostravští vědci chystají speciální web pro blízké pacientů po mrtvici
Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity chce unikátním výzkumem pomoci lidem, kteří se starají o blízké po cévní mozkové příhodě. Spolu s dalšími partnery spustí speciální web, který nabídne prostor pro sdílení zkušeností s podobnou situací i péčí o blízké po mrtvici.
Výzkumný tým dlouhodobé péče, který řeší pomoc neformálním pečujícím, funguje v rámci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity zhruba pět let. Nedávno jeho členové využili možnost Technologické agentury ČR a zapojili se do projektu, který propojuje technický a netechnický výzkum. Spolu s ostravskou Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou, Sdružením pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách a Moravskoslezským krajem chtějí přijít s unikátním řešením, které by mohlo pomoci blízkým pacientů po cévních mozkových příhodách neboli neformálním pečujícím.
„Záměrně jsme se zaměřili právě na tuto cílovou skupinu, protože rodin, které řeší mozkové příhody svých blízkých, je podle statistik hodně. V rámci výzkumu chceme zapojit široké spektrum lidí. Ať už naprosté nováčky v péči o blízkého po mozkové příhodě nebo ty, kteří už v tomto ohledu mají zkušenosti,“ říká za výzkumný tým Mgr. Iva Kuzníková, Ph.D. z Fakulty sociálních studií OU.
V současnosti tak zástupci vědeckého týmu hledají pečující o pacienty po mrtvici, kteří mají s podobnou situací zkušenost a chtějí se zapojit do výzkumu. „Blízcí pacientů po mrtvici nejsou v žádné databázi, je to tak celkem detektivní práce. Doufáme, že nám ochotné lidi pro náš výzkum pomohou najít různé subjekty – ať už praktičtí lékaři nebo zařízení odlehčovacích a jiných služeb. Počítáme, že s nimi pak budeme pracovat přímo u nich doma nebo v terénu, a zároveň jim při té příležitosti poskytneme rovnou i chybějící informace,“ popisuje doc. Mgr. Lenka Krhutová, Ph.D. z Fakulty sociálních studií OU.
Hlavním cílem výzkumného týmu je nabídnout neformálním pečujícím informační kanál, který jim pomůže lépe se vyrovnat s nastalou situací. Jedním z výstupů experimentálního výzkumu, který v sociální sféře nemá příliš obdoby, bude speciální web.
„Nepůjde o klasický web s kontakty nebo zdravotnickými informacemi. Informatici Vysoké školy báňské vytvoří software, který bude pracovat s tím, co lidé napíší. Prioritou pro nás je, aby reagoval na konkrétní potřeby každého neformálního pečujícího. Měl by tedy umožnit jakýsi flexibilní dialog i propojení všech v podobné situaci, kteří o to budou mít zájem. Web mohou využít také zástupci samosprávy,“ dodává doc. Mgr. Lenka Krhutová, Ph.D. Jak prozrazuje chystaný název CMP rádce – nejen pro cévní mozkové příběhy, web zároveň nabídne i zkušenosti lidí s podobným osudem. Letos se výzkumný tým zaměří hlavně na vytváření sítě neformálních pečujících, v příštím roce pak budou informatici pracovat na speciálním softwaru pro web, výzkum chce tým zakončit v roce 2021.
Speciální software, který umožní v rámci webu větší interaktivitu s cílovou skupinou, nabídne poté výzkumný tým zdarma hlavnímu partnerovi projektu – Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách. Po úpravě vstupních dat i změně cílové skupiny může být v budoucnu navíc využitelný nejen pro neformální pečující o blízké po mrtvici. Všichni zájemci kromě toho budou mít k dispozici také výzkumnou zprávu, která popíše nejen povedené postupy, ale i možné slepé uličky výzkumu.
Zveřejněno / aktualizováno: 04. 06. 2019