Často kladené otázky k přijímacím zkouškám
Do kdy se mohou podávat přihlášky?
Přihlášky ke studiu se podávají zpravidla do 15. března daného roku, termín se však může posunout, proto si jej doporučujeme ověřit v harmonogramu přijímacího řízení.
Kdy je poslední možnost zaplatit přihlášku? Je termín ukončení přijímání přihlášek totožný s termínem, kdy musí dojít platba? Případně do kolika dní musí platba přijít?
Přesný termín je uveden v harmonogramu přijímacího řízení.
Podávám si na fakultu více přihlášek. Musím u všech vykonat samostatnou přijímací zkoušku?
Na Fakultě sociálních studií platí, že každá přihláška znamená samostatné přijímací řízení. Pokud je přijímací zkouška součástí přijímacího řízení a uchazeč podal více přihlášek, tak musí vykonat přijímací zkoušku v každém přijímacím řízení.
Musím při podání více přihlášek platit každou zvlášť?
Každá podaná přihláška, která má předepsán poplatek za přijímací řízení (to uchazeč pozná podle vygenerování platebního předpisu po podání přihlášky), se musí uhradit samostatně. Každá přihláška má svůj jedinečný specifický symbol pro platbu.
Kdy budou probíhat přijímací zkoušky na Fakultu sociálních studií?
Přijímací zkoušky se většinou uskutečňují v květnu a červnu daného roku. Přesný termín je po jeho stanovení možné dohledat v harmonogramu přijímacího řízení.
Termín přijímací zkoušky mi koliduje s jinou událostí / jsem nemocný(á), bude mi umožněno konat přijímací zkoušku v náhradním termínu?
Ano, uchazeči, mohou požádat o náhradní termín přijímací zkoušky.
Doporučený formulář žádosti o náhradní termín přijímací zkoušky 0,17 MB
Žádost o náhradní termín se podává písemně k děkance fakulty prostřednictvím studijního oddělení nejpozději 7 pracovních dnů před řádným termínem přijímací zkoušky (v případě náhlé vážné zdravotní nebo jiné komplikace nejpozději do 5 pracovních dnů od řádného termínu), součástí žádosti jsou doklady, které prokazují věrohodnost uváděného důvodu.
Jaký je počet uchazečů na jednotlivé studijní programy/obory?
Počet uchazečů na jednotlivých studijních programech/oborech je možné dohledat ve výsledcích přijímacího řízení z předchozích let, tyto jsou k dispozici na webové stránce Výsledky přijímacího řízení.
Kolik přijímáte studentů do jednotlivých studijních programů/specializací?
Počty studentů přijímaných na jednotlivé studijní programy/specializace jsou uvedeny v Podmínkách pro přijetí ke studiu.
Organizuje fakulta nějaké přípravné kurzy k přijímacím zkouškám?
Fakulta sociálních studií přípravné kurzy k přijímacím zkouškám nenabízí.
Jsem již pozván/a k přijímací zkoušce, ale studium na OU jsem si rozmyslel/a. Vrátíte mi poplatek za PŘ?
Pakliže je uhrazen poplatek za přijímací řízení a uchazeč/ka je pozván/pozvána k přijímací zkoušce, není již možné vrátit poplatek za přijímací řízení.
Podal/a jsem si přihlášku na chybnou formu studia, chtěl/a jsem na kombinované studium, ale zvolil/a jsem prezenční, můžete mi přihlášku změnit? Můžu ještě upravit svou přihlášku?
Na každou formu studia je třeba podat si samostatnou přihlášku. Převod mezi přihláškami nebo formami studia není možný. Za podání přihlášky je plně zodpovědný uchazeč. V případě, že se toto stalo, musí uchazeč podat a uhradit novou přihlášku na správnou formu.
Mohou uchazeči vykonat přijímací zkoušku, aniž by měli v době konání přijímací zkoušky ukončené středoškolské vzdělání maturitou, a následně po jejím absolvování doložit maturitní vysvědčení?
Ano, mohou. Maturitní vysvědčení se dokládá až v termínu stanoveném fakultou – konkrétní informace o těchto termínech naleznete na webové stránce fakulty v sekci uchazeč – přijímací řízení.
Bude Fakulta sociálních studií v průběhu přijímacího řízení přihlížet k prospěchu během středoškolského studia?
Fakulta přihlíží k výsledkům SŠ studia pouze tam, kde je to explicitně uvedeno v podmínkách přijímacího řízení u daného studijního programu.
Mám maturitní vysvědčení ze zahraniční střední školy. Mohu se přihlásit na Ostravskou univerzitu?
Ano, můžete se přihlásit, pro přijetí je však třeba zpravidla doložit nostrifikační doložku nebo osvědčení o rovnocennosti zahraničního středoškolského vzdělání.
V případě pokud máte osvědčení o Evropské maturitě (European Baccalaureate), tak je toto osvědčení automaticky považováno za doklad rovnocenný českému vysvědčení o maturitní zkoušce, získanému na základě maturitní zkoušky na gymnáziu. Nebo jedná-li se o jiné mezinárodní závazky České republiky.
Uznávání rovnocennosti zahraničních vysvědčení o základním, středoškolském či vyšším odborném vzdělání v ČR je v kompetenci příslušného krajského úřadu dle místa pobytu žadatele a odvolacím orgánem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Ostravská univerzita jako nositelka institucionální akreditace má právo řešit otázku uznání zahraničního středoškolského vzdělání samostatně. Uchazeč se má obrátit na studijní oddělení příslušné fakulty. Uznávání je v kompetenci rektora univerzity.
Kdy mám dokládat maturitní vysvědčení/diplom, abych byl/a přijat/a?
Budu platit za studium? Vybírá Vaše škola školné? Jaká je částka za delší studium na vaší škole? Je mi více než 26 let. Budu platit za studium? Kolik se platí za studium v kombinované formě?
OU je veřejnou vysokou školou, studium ve studijních programech akreditovaných v českém jazyce tedy hradí stát a univerzita nevybírá školné.
Můžete se však dostat do situace, kdy vám bude vyměřen poplatek za tzv. „delší studium“. Ten se vyměřuje studujícím, kteří studují déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu. Do tohoto státem hrazeného období jsou započítávány doby veškerých předchozích neúspěšných studií, pokud po nich nenásledovalo úspěšné studium stejného typu. Tato povinnost je dána §58 odst. 3 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách.
Tyto poplatky za delší studium jsou předepsány za každých dalších započatých 6 měsíců studia se začátkem dnem nastanutí poplatkové povinnosti. Výše těchto poplatků je dána platným Statutem Ostravské univerzity, a to konkrétně v Příloze č. 3, článek 3.
Hranice 26 let není vázána na poplatkovou povinnost v rámci studia, nicméně jsou studující povinni platit zdravotní pojištění. Do 26 let hradí za studující toto pojištění stát. Dále studující po 26. roku ztrácejí nárok na ubytovací stipendium nebo slevy v rámci veřejné dopravy, atd.
Ani se studiem v kombinované formě není spojeno žádné školné kromě výše uvedených poplatků za delší studium.
Mám odstudováno X let na vysoké škole XY, ale ve studiu na zmiňované škole nechci pokračovat. Jak mohu přestoupit na Ostravskou univerzitu?
Student může studovat na OU pouze na základě řádného přijímacího řízení, přestupy nejsou umožněny.
Jsem absolventem VOŠ. Umožňuje Ostravská univerzita absolvovat studium ve „zkráceném režimu“ za 1 rok?
OU neumožňuje absolventům VOŠ absolvovat studium ve zkráceném režimu.
Mohu změnit studijní program/specializaci po podání přihlášky nebo během studia?
Přestupy mezi programy/specializacemi ani mezi formami studia nejsou na OU možné ani v rámci přijímacího řízení, ani během studia. Student může být přijat pouze na studijní program/specializaci, na který se přihlásil a úspěšně vykonal přijímací zkoušku.
V průběhu studia může student změnit studovaný program/specializaci jedině tak, že si na jiný program/specializaci podá přihlášku a na základě úspěšného přijímacího řízení je přijat.
Neudělal jsem maturitu/státnice v květnovém/červnovém termínu, mohu nastoupit do studia, když udělám maturitu/státnice v srpnu/září?
Uchazeči v této situaci mohou požádat o náhradní termín zápisu do studia.
Mezní termín zápisu do 1. roku studia je začátek výuky pro konkrétní studijní program/specializaci v daném akademickém roce. Začátek výuky je k dohledání v harmonogramu akademického roku fakulty. Uchazeči, kteří ke zmiňovanému termínu doklad o předchozím vzdělání nedoloží, nemohou být ke studiu přijati.
Přehledného online průvodce Uchazeče o studium na Ostravské univerzitě naleznete na IS Moodle. (zde, prosím, zvolte možnost „Přihlásit se jako host“)
Zveřejněno / aktualizováno: 13. 11. 2024