FAQ pro přijímací řízení do doktorského studijního programu Sociální práce v AR 2024/2025

Do kdy mohu podat přihlášku ke studiu v doktorském programu Sociální práce na Fakultě sociálních studií OU?

Přihlášku je možno podat do 31. května 2024 elektronicky.

Součástí přihlášky jsou i povinné přílohy, kterými jsou:

• projekt disertační práce korespondující s hlavním směrem výzkumu (rozsah: 4–10 stran) a obsahující:
    1. pracovní název disertační práce,
    2. stručná teoretická východiska,
    3. hlavní výzkumnou otázku či otázky, cíle výzkumu,
    4. úvahu o možných výzkumných přístupech, metodě, výzkumném souboru a organizaci výzkumu,
    5. přehled základní literatury, z níž bude práce vycházet, s důrazem na literaturu cizojazyčnou;
  • strukturovaný životopis s údaji o dosavadním studiu a odborné praxi;
  • ověřená kopie dokladu o řádném ukončení magisterského studia.

Povinné přílohy se zasílají poštou na adresu fakulty (Českobratrská 16, Ostrava). Povinné přílohy lze doručit na fakultu i osobně.

Mezní termín pro zaslání / osobní doručení povinných příloh k přihlášce je 07. června 2024.

Jaká je výše poplatku za přihlášku?

Výše poplatku pro AR 2024/2025 je 650 CZK. Platba je možná bankovním převodem nebo kartou přes informační systém Ostravské univerzity prostřednictvím e-přihlášky. Přihlášku nelze platit na pokladně Ostravské univerzity.

Jak probíhá přijímací zkouška do doktorského studijního programu Sociální práce?

Přijímací zkouška probíhá formou prezenční, skládá se ze dvou písemných testů a ústní prezentace projektu disertační práce.

• Písemné testy (výběr jedné správné odpovědi z několika možností) prověřují:
    1. porozumění odbornému textu v anglickém jazyce (max. 10 bodů),
    2. znalosti ze soudobé teorie a metod v oblasti sociálních věd na úrovni předepsané literatury (max. 30 bodů).
  • Uchazeč/uchazečka prezentuje ústně projekt disertační práce, který je součástí povinných příloh k přihlášce.

Může mi být přijímací zkouška prominuta?

Ne, přijímací zkouška nemůže být prominuta.

Je vyměřen poplatek za studium v doktorském studijním programu Sociální práce (kód P0923D240003)?

Ne, není. Studium je v tomto smyslu bezplatné.

Kdo je to školitel? Kdy mi bude přidělen?

Školitele stanovuje Studijní a zkušební řád Ostravské univerzity, článek 51:

• Odst. 1: Děkan na návrh oborové rady určí každému studentovi na dobu jeho studia školitele, který je odborným garantem vědecké nebo umělecké činnosti a dohlíží na plnění individuálního studijního plánu, včetně přípravy disertační práce. (...)
  • Odst. 3: Oborová rada může přidělit studentovi vedle školitele také konzultanta. (...)
  • Odst. 5: Školitel zejména:
    1. po dohodě se studentem navrhuje téma disertační práce,
    2. na žádost studenta konzultuje sestavení individuálního studijního plánu,
    3. vede studenta v průběhu jeho studia,
    4. hodnotí plnění individuálního studijního plánu,
    5. provádí pravidelné, nejméně však roční hodnocení studenta,
    6. před státní doktorskou zkouškou zhodnotí písemně celé studium. (...)

Školitel je na FSS OU zpravidla schvalován Oborovou radou doktorského studijního programu na počátku akademického roku v 1. ročníku studia.

S přihláškou ke studiu nemusí uchazeč/ka kontaktovat předem potenciálního školitele.

Mám přeci jenom možnost konzultovat svůj projekt disertační práce v předstihu před přijímací zkouškou?

Ano, zájemce o doktorské studium v programu Sociální práce může téma projektu disertační práce zkonzultovat s garantkou programu prof. Mgr. Soňou Kalenda Vávrovou, Ph.D. (e-mail: ) nebo akademikem dle hlavního směru výzkumu.

Kdy se koná přijímací zkouška? Kde probíhá?

Řádný termín přijímací zkoušky pro AR 2024/2025 je stanoven na 27. června 2024. Zkouška probíhá na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity na ulici Českobratrská 16, Ostrava.

Za jakých okolností mohu požádat o náhradní termín přijímací zkoušky?

O náhradní termín se žádá písemně děkanku fakulty prostřednictvím studijního oddělení nejpozději 7 pracovních dnů (nebo nejpozději do 5 pracovních dnů od řádného termínu v případě náhlé vážné zdravotní nebo jiné komplikace) před řádným termínem přijímací zkoušky. Součástí žádosti jsou doklady, které prokazují věrohodnost uváděného důvodu. O udělení náhradního termínu přijímací zkoušky rozhodne děkanka fakulty.

Kdy se dozvím výsledky přijímacího řízení?

Informace uchazečům, kteří jsou navrženi na přijetí, budou zveřejněny elektronicky v informačním systému Ostravské univerzity (e-přihláška) od 18. července 2024.

Kde získat podrobné informace k přijímacímu řízení do doktorského studijního programu Sociální práce?

Informace jsou dostupné na webových stránkách fakulty nebo u kontaktní osoby – Mirky Šnejdar Matochové, referentky pro vědu a výzkum.

Zveřejněno / aktualizováno: 11. 04. 2024