Přijímací řízení a doktorské studium na Fakultě sociálních studií očima studujících programu Sociální práce

Mgr. Zuzana Broskevičová je studentkou 3. ročníku doktorského studijního programu Sociální práce na FSS OU (v AR 2023/2024). Ve svém výzkumu se zabývá dopady nerovností a chudoby na život mladých lidí a rodin.

1. Co Vás vedlo ke studiu sociální práce na FSS OU?
    Z praxe jsem se chtěla vrátit do sféry výzkumu, který mě bavil již během magisterského studia. Při zvažování, kam se přihlásit na doktorské studium, byl pro mě rozhodující sociálně inovativní přístup FSS OU.
  2. Bylo pro Vás přijímací řízení náročné? Jak jste se na něj připravovala?
    Četla jsem relevantní literaturu, promýšlela a připravovala svůj výzkumný projekt tak, aby zapůsobil na komisi, ale také aby mi osobně dával smysl a bavilo mě na něm pracovat čtyři roky studia.
  3. Jste již ve 3. ročníku, co pro Vás bylo v průběhu studia nejtěžší?
    Věřit si a nepodceňovat se.
    FSS OU nabízí kolektiv angažovaných odbornic a odborníků, spolupráci, podporu i příležitosti k osobnímu rozvoji.

Mgr. Jan Lisník je studentem 3. ročníku doktorského studijního programu Sociální práce na FSS OU (v AR 2023/2024), ve svém dizertačním výzkumu se zabývá tématem přelidněnosti při sociální práci s rodinami. V průběhu studia zpracoval projekt Studentské grantové soutěže a jak samostatně, tak v týmu publikoval v odborných časopisech u nás i v zahraničí.

1. Co Vás vedlo ke studiu sociální práce na FSS OU?
    Možnost přípravy na samostatnou výzkumnou činnost a rovněž velmi dobrá zkušenost z předchozího studia.
  2. Bylo pro Vás přijímací řízení náročné? Jak jste se na něj připravoval?
    Nejnáročnější byla příprava výzkumného záměru pro dizertační práci. Té bylo třeba věnovat se již s předstihem, ovšem i při končícím magisterském studiu se to dalo zvládnout.
  3. Jste již ve 3. ročníku, co pro Vás bylo v průběhu studia nejtěžší?
    Nejtěžší bylo zpracování projektu Studentské grantové soutěže, což byla má první zkušenost se samostatným vedením výzkumného projektu v tomto rozsahu. Fakulta mi ale poskytla výborné zázemí, díky kterému si věřím i ve zvládnutí recenzního řízení výstupů z tohoto projektu, které právě probíhá.
  4. Proč byste doporučil zájemcům o doktorské studium sociální práce zvolit si FSS OU?
    Je zde dost příležitostí pro podíl jak na výzkumu, tak na výuce. Rovněž možnosti konzultovat s odborníky ze zahraničí jsou hojné.

Mgr. Zuzana Machová je studentkou 3. ročníku doktorského studijního programu Sociální práce v kombinované formě na FSS OU (v AR 2023/2024). Ve svém výzkumu se zabývá sociální prací v obci s osobami bez domova s omezenými právy ohroženými sociální exkluzí.

1. Co Vás vedlo ke studiu sociální práce na FSS OU?
    Jsem sociální pracovnice a chtěla jsem se v profesi dostat na další úroveň. Chybělo mi studium, možnost se soustředit na jeden problém.
  2. Bylo pro Vás přijímací řízení náročné? Jak jste se na něj připravovala?
    Přijímací řízení bylo náročné tak akorát, ale odpovídalo tomu, že je to přijímací řízení na doktorát. Ke studiu doktorátu mě přivedly mé dvě výborné kamarádky a kolegyně. Připravila jsem projekt, který jsem na přijímačkách obhajovala. Na test jsem se připravila v knihovně.
  3. Jste již ve 3. ročníku, co pro Vás bylo v průběhu studia nejtěžší?
    Nejtěžší je kloubit práci, rodinu a studium.
  4. Proč byste doporučila zájemcům o doktorské studium sociální práce zvolit si FSS OU? Studovat sociální práci na Ostravské je skvělé dobrodružství. S kolegy doktorandy jsme výborná parta, přístup vyučujících a dalších pracovníků univerzity je úžasný.

Zveřejněno / aktualizováno: 11. 04. 2024