FSS OU ve spolupráci se 4 dalšími univerzitami zemí V4 úspěšně realizovala výzkumný projekt „Values Building in Social Work Education“

Výstupy projektu vznikly za finanční podpory Mezinárodního visegrádského fondu

Fakulta sociálních studií byla hlavním řešitelem projektu „Values Building in Social Work Education“ (n. 21930161) realizovaném v období 06/2020 až 12/2021. V realizačním týmu pod vedením doc. PhDr. Jeleny Petrucijové, CSc.Mgr. et Mgr. Kateřiny Glumbíkové, Ph.D. byli akademičtí pracovníci ze 4 dalších univerzit ze zemí visegrádské čtyřky (V4) – Trnavské univerzity v Trnavě (SK), Univerzity v Lodži (PL), Univerzity v Olštýně (PL) a Univerzity Károli Gaspár v Budapešti (HU).

V rámci projektu proběhl výzkum, evaluace výchovy k hodnotám ve studijních programech sociální práce na univerzitách V4 a návrh inovací ve vzdělávání. I přes překážky způsobené protiepidemickými opatřeními se podařilo realizovat všechny plánované výstupy projektu. Patří mezi ně mimo jiné 2 odborné články:

• Glumbíková, K., Petrucijová, J., Kantowicz, E., Kamińska-Jatczak, I., Slaná, M., Molnárová Letovancová, K., Féher, B., Valýi, R., Ciczkowska-Giedziun, M. a Zmysłowska, M. Values Building in Social Work Education in Visegrad Countries: Integrated Approach. Sustainability. 2021, 13(9), ISSN 2071-1050. (https://www.mdpi.com/2071-1050/13/9/5222),
  • Petrucijová, J., Glumbíková, K., Kantowicz, E., Slaná, M., Féhér, B., Kamińska-Jatczak, I., Molnárová-Letovancová, K. Challenges in Values Education in Social Work: The Case of the Visegrad Four Countries. Social Work Education. Sublitted. 2021. ISSN 0261-5479 (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/02615479.2021.2022117),
  • a publikace Petrucijová, J., Glumbíková K., Féher B., Vályi R., Ciczkowska-Giedziun M., Kamińska-Jatczak I., Kantowicz E., Zmysłowska M., Marynowicz-Hetka E., Slaná M., Molnárová Letovancová K. Values Building Toolkit in Social Work Education. Ostrava: University of Ostrava, 2021. ISBN 978-80-7599-289-5/em>, která na základě výsledků výzkumu navrhuje inovace v podobě metod a technik, jenž přispívají ke zkvalitnění vzdělávacího procesu v oblasti budování hodnot a pilotní návrhy konkrétních metod a technik pro její inovaci a optimalizaci. Tato publikace také obsahuje ověřený inventář pro (sebe)evaluaci hodnot studentů sociální práce, který je výstupem validačního a kvantitativního a kvalitativního výzkumu více než 400 studentů sociální práce ze zemí V4<.

Výstupy projektu jsou dostupné na webové stránce projektu.

Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je rozvíjet myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

www.visegradfund.org

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 01. 2022